در سازمان خودتان BYOD را با تبلت کارکنان تست کنید.

نظام “دستگاه شخصی خودتان را همراه بیاورید” ( BYOD)، بسته به آنکه شما چطور در موردش فکر کنید، میتواند یکی از مفید ترین تغییرات در سازمانهای کامپیوتری یا یکی از بدترین کابوسهای آنها باشد. ایده بسیار ساده است: از آنجا که تکنولوژی رفته رفته برای اشخاص محبوبیت پیدا میکند، کارکنان باید اجازه داشته باشند که تکنولوژی خودشان را از قبیل لپتاپ، موبایل و تبلت داشته باشند.
طرفداران این ایده مفتقدند: تا زمانیکه اطلاعات شرکت ها بر روی سرورها یا ابرهای خصوصی اجرا میشود، کارمندی که یک لپتاپ مد روز به رنگ صورتی یا یک سیستم مک میخواهد باید بتواند آن را بخرد و از آن استفاده کند بدون آنکه بخش IT را تحت فشار قرار دهد. از این گذشته این مساله باعث میشود بخش IT ازوظیفه خرید سخت افزار و تعمیرات آن رهایی یابد.
مخالفان این ایده که به هر نوع تغییر بزرگ در زیر ساخت تکنولوژی شرکت مضنون هستند نگران مدیریت و امنیت سیستم هستند. تقریبن هر کسی با کمی مهارت فنی با عضوی از خانواده یا یک دوست مواجه میشود که کامپیوترش با یک نرم افزار مخرب آسیب دیده است. به خاطر می آورم که کامپیوتر یکی از اعضای خانواده آنقدر آلوده شده بود که به محض روشن شدن شروع میکرد به نمایش یک سایت تبلیغاتی که بدون وقفه صفحات جدید را نمایش میداد بدون اینکه حتا فرصت بدهد یکی از کیلدهای کیبورد لمس شود. بخش IT دلواپسی درستی در این خصوص دارد که فکر میکند این نوع سیستمها بیش از آنکه مشکلی را حل کنند در واقع برای شبکه شرکت مشکل ساز خواهند بود.
مادامی که هر دوطرف عقاید قانع کننده ای دارند، چیزی که معمولن کمبودش حس میشود اطلاعات حاصل از تجربه ای معتبر است.
شرکتهای زیادی هستند که ابتکارات موفقی در زمینه BYOD دارند واحتمالن به همان تعداد شرکتهایی که در این ایده ناموفق بوده اند. با این حال تبلتها فرصتی هستند که با آنها میتوان با یک تیر چند نشان زد: که همزمان امکان انجام یک آزمایش کم هزینه در شرکت، آزمایش برنامه های کاربردی تبلت ها که بر روی چند پلتفرم مختلف اجرا میشوند وهمچنین امکان یک تست کلی برای میزان فایده سیستمهای محاسباتی تبلتها را میدهد.
خرید تعداد زیادی تبلت جدید و زیبا ممکن است با بودجه بخش IT شما جور درنیاید، اما به احتمال زیاد کارمندان شما هرکدام تعدادی از این تبلتها را دارند. تعداد زیادی از آنها ممکن است از قبل هم تبلتشان را با خود همراه میاوردند و به شبکه شرکت متصل میکردند.
به کار گیری این اهرم به شما اجازه این آزمایش را میدهد که بتوانید آنرا امکانسنجی و سپس شبیه سازی نمایید، این درواقع میتواند یک آزار کوچک بالقوه را به یک تمرین مفید تبدیل کند.
اجازه استفاده از سیستمهای خود پرسنل این احتمال را افزایش میدهد که بیشتر بازیکنان را در دنیای تبلت پوشش دهید. در حالیکه شما به احتمال خیلی زیاد تعداد زیادی سیستم با IOS در دستان کارمندان خودتان میابید این شانس را هم دارید که آنها سیستمهای آندروید، ریم، یا حتا اچ پی هم داشته باشند.
با نگاهی دقیقتر، کارمندان IT شما با این دستگاه ها میتوانند آنالیزهای دقیقترشان را بر روی سیستمهایی گرانقیمتی که خریداری شده انجام دهند و هزینه های تحقیقات بخش شما را مثلن با تحقیق بر روی انواع مختلف تبلتهای اندرویدی که وجود دارد، ذخیره کنند
از دیدگاه BYOD تبلتها یک روش کم خطر برای تست دستگاه های شخصی در شبکهای شرکتها هستند. با توانایی کمتر (که باعث میشود صدمات کمتری هم بزنند)، تبلتها شانس کمتری به برنامه های مخرب برای اجرا میدهند، تنظیمات اندکی دارند و ویروسهای و بدافزارهای کمتر. همچنین ابزارهای مدیریتی آنها نزدیک به صفر است. پس آنها این شانس را به ما میدهند که ببینیم آیا استفاده از این سیستمها قابلیتی است به شدت از دست رفته بوده است یا یک توقع بی ربط از این دستگاه بوده است.
تنوع زیاد سیستم عاملهای تبلتها همچنین یک شانس بزرگ به شما خواهد داد که ببینید همه برنامه های وبسایتهای داخلی و برنامه های شرکته آماده محاسبه بر روی تبلتها هستند یا نیاز به تغییرات عمده اساسی دارند.
امروزه شانسی نزدیک به ۱۰۰ درصد وجود دارد که کارمندان شرکت شما به ویژه کارمندان بخش آی تی تبلتهایشان را به شرکت بیاورند و به شبکه و منابع شرکت متصل کنند. به جای صرف وقت برای جلوگیری از این عمل از این فرصت برای انجام تست مفید BYOD در شرکت استفاده کنید. شما ممکن است دریابید که این یک ابتکار بسیار با ارزش برای شرکت شماست یا یک سری اطلاعات تجربی و کامل جمع آوری کنید مبنی بر اینکه وسایل شخصی پرسنل اجازه ورود به شبکه شما را نباید داشته باشند. در هر دوحالت، شما همچنین یک تجربه مفید داشته اید برای آنکه متوجه شوید سیستم شما آمادگی پذیرش و کار بر روی تبلتها را دارد یا خیر.

منبع:

Test BYOD in your organization with employee tablets
By Patrick Gray | November 14, 2011, 10:15 AM PST
http://m.techrepublic.com/blog/tablets/test-byod-in-your-organization-with-employee-tablets/373

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *