۱۰ کاری که میتوان با تجهیزات کامپیوتری قدیمی انجام داد

بعضی شرکتها تجهیزات کامپیوتری خود را بعد از ۳ سال عمر مفید مستهلک میکنند. پس بعد از رسیدن به پایان عمر مفید چه کاری باید با این تچهیزات انجام داد؟
در سال ۲۰۱۳ بعضی از پاسخهای مناسب هنوز مثل گذشته هستند ولی تعدادی پاسخ خوب جدید هم برای این سوال داده شده است.
در زیر لیستی از کارهایی که با این سیستمها میتوانید انجام دهید آورده شده است:

 1. نیازهای سبز خود را براورده سازید
  در بعضی از صنایع و مناطق جغرافیایی، شرکتها نیاز دارند نشان دهند که از استانداردهای سبز و پایداری محیط زیست تبعیت میکنند. یکی از راه ها برای نشان دادن این تبعیت، داشتن یک سری قوانین موثر برای دفع تجهیزات قدیمی کامپیوتری است. در انجام این کار شما نیز به پایداری شرکتها کمک میکنید، که این کار با ارزشی است.
 2. همکاری با مدارس محلی
  شرکتهای کامپیوتری میتوانند تجهیزات کامپوتری خود را که هنوز قابل استفاده هستند را در اختیار یکی از مدارس محلی خود (که میتوانند به عنوان شریک خودتعیین کنند) قرار دهند تا برای پروژه های درسی از آنها استفاده کنند. حسن نیت شرکتها در انجام این کار حتا در آینده باعث میشود دانش آموزان آن مدارس دوره های کاراموزی خود را در این شرکتها بگذرانند و این باعث توسعه فن آوری خواهد شد. حضور کاراموزان نمونه در این برنامه ها میتواند منجر به استخدام کارمندان مستعد و خوب ITشود. این کار همچنین باعث کسب اعتبار و شهرت در جامعه برای آن شرکت خواهد شد.
 3. استفاده از تجهیزات قدیمی تر برای تست و آموزش
  به ویژه در خصوص برنامه هایی که بر روی تین کلاینت ها اجرا میشوند و وابسته به پردازش روی سیستم نیستند، و از قدیم با بودجه اندک کار میکرده اند و همیشه در جستجوی به دست آوردن منابع هستند، تجهیزات قدیمی برای آموزششان ایده آل هستند.
  شما همچنین میتوانید تجهیزات قدیمی را برای تست اهدافتان استفاده کنید تا بتوانید محیط را برای تولیدات خودتان کاملن شبیه سازی کنید و نتایج را ببینید.
 4. استفاده از قطعاتی از دستگاه در دستگاه دیگر
  بعضی قطعات دستگاه های قدیمی که سالم هستند میتوانند به عنوان قطعات یدکی برای دستگاه های جدید مورد استفاده قرار بگیرند البته به شرطی که ورژن این قطعه با دستگاه های جدید همخوانی داشته باشد.به عنوان مثال جابه جا کردن دیسک درایوها که یک نمونه عالی است.
 5. تجارت کنید (اجاره کنید/ بفروشید)
  هیچ وقت توانایی خود را در خرید تجهیزات جدید با استفاده از فروش تجهیزات قدیمی دست کم نگیرید.با این روش شما میتوانید یک تخفیف به اندازه یک سوم قیمت سیستم جدید داشته باشید.
  همچنین اگر شما به جای خرید سیستم آن را اجاره کنید، مکانیزمی در قردادهای اجاره وجود دارد که به شما امکان این را میدهد که شما مبلغی برای تبدیل سیستم قدیمی خودتان که در قرارداد بوده به سیستم جدید دریافت کنید.
 6. فروش به واسطه های بازار
  به خصوص در مورد منبع تغذیه سرورها، mainframe ها و درایوهای دیسک شما میتوانید یک واسطه پیدا کنید که قطعاتتان را به او بفروشید که البته این واسطه ها قطعات را از شما میخرند تا به شرکتهایی که به آنها نیاز دارند بفروشند. البته برای فروش قطعاتتان در این بازار شما نیاز دارید که در ابتدا از سلامت قطعه خودتان مطمئن شوید که این کار را توسط شرکت تولید کننده اصلی قطعه خودتان باید انجام دهید. در پروسه ی تایید صحت قطعه، شرکت تولید کننده قطعه را تست میکند و اگر نیاز باشد آن را تعمیر میکند تا مطمئن شود که قطعه برای کار آماده است.
 7. چرخه اختصاص تجهیزات قدیمی تر به کاربران سطح پایینتر
  در بیشتر شرکتها، کاربران مهمتر در بخش مالی و مهندسی هستند و کاربرانی که به لپتاپ یا کامپوترهای میزی با امکانات پایینتر و ساده تر نیاز دارند در بخش انبار هستند، جایی که در بخش کارخانه یا محلهایی است که تجهیزات فراوانی به همراه مقدار زیادی گرد و خاک در آن وجود دارد و شما قطعن نمیخواهید تجهیزات نویی که تهیه کرده اید را در این مکانها قراردهید.
  بسیاری از شرکتها یک چرخه رو به پایین برای جا به جا کردن سیستمهای کامپیوتری قدیمی تر دارند که بعد از مدت زمان مشخص این سیستمها را به گروه کاربران با ضعیفتر خودشان میدهند. با این استراتژی شرکت میتواند عمر تجهیزات خود را برای ۲ سال و با حتا بیشتر افزایش دهد.
 8. فروش یا مزایده تجهیزات قدیمی برای کارمندان
  کارمندان زیادی هستند که به دنبال یک لپتاپ یا کامپیوتر ارزان برای خود یا فرزندانشان میگردند که بتوانند از آن در خانه یا مدرسه استفاده کنند. اگر آنها بتوانند یک کامپیوتر بخرند که ممکن است جدیدترین و بهترین نباشد ولی حداقل هنوز کار میکند و با بودجه آنها هم همخوانی دارد، خوشحال خواهند بود و در ضمن شما را از دست یک سیستم قدیمی راحت خواهند کرد.
 9. بخشیدن به خیریه ها
  خیریه ها معمولن به دنبال این هستند که سیستمهای رایگانی به دستشان برسد که بتوانند کارهای کامپیوتری خود را با آن انجام دهند. با این حال هرگز با این چشم به آنها نگاه نکنید که راهی هستند برای شما برای خلاصی از سیستمهای خیلی قدیمی تان که حتا قادر به اتصال به اینترنت نیستند یا حتا نمیتوانند یک فایل ساده word یا یک صفحه excel را با آن ویرایش کنند. در حقیقت بسیاری از خیریه ها برای جلوگیری از این پیشامد یک سری استاندارد برای پذیرفتن تجهیزات قدیمی شما دارند. ( به عنوان مثال: باید حداقل سیستم عامل ویندوز ۷ روی آنها اجرا شود)
 10. فروختن به اوراقی ها
  شرکت ها در گذشنه عادت داشتند سیستمهای قدیمی خود را دور بریزند تا بازیافت شود. ولی امروزه در بازار سودآور ضایعات فلزی هدف باید به فروش تجهیزات به اوراقی ها تغییر یابد.

منبع:

۱۰ things to do with old computing equipment
By Mary Shacklett | February 5, 2013, 8:11 AM PST

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *