آیا برنامه های آینده ی موبایلها برنامه های هیبرید خواهد بود؟

با رخداد اخیر انفجار در فروش تبلت ها و گوشی های هوشمند و رشد BYOD تجارتهای مدرن نمیتوانند تولید برنامه برای کاربران و مشتریان به منظور استفاده بر روی سیستم عاملهای مختلف را نادیده بگیرند.
چالش ساخت یک برنامه با ترکیب مناسبی از بازدهی و پشتیبانی از بسترهای مختلف در هزینه ای مقرون به صرفه نیاز به این تصمیم گیری دارد که تصمیم گیری شود که آیا برنامه برای استفاده در محدوده محلی ساخته شود یا برای وب و یا به شکل برنامه ترکیبی (برنامه هیبرید)
در هر کدام از روشها یعنی نوشتن برنامه برای یک محدوده بومی یا ایجاد یک برنامه برای وب و یا ترکیب هر دوی اینها (برنامه هیبرید) مزایا و معایب خاص خودش را دارد.
از آنجایی که شرکتها به دنبال یافتن یک نقطه تعادل بین ویژگی ها، عملکرد و هزینه هستند بسیاری از آنها به سوی برنامه های هیبرید خواهند رفت چرا که بر اساس تحقیقات مرکز گارتنر اعلام کرده است بیش از نیمی از برنامه ها تا سال ۲۰۱۶ به شکل هیبرید تولید خواهند شد. که اگر صحیح باشد در واقع یک تغییر مسیرخواهد بود از روشی که امروزه برنامه ها تولید میشوند.
بر اساس بررسی ۳۶۰۰ تولید کننده که توسط Appcelerator و IDC در سال گذشته صورت گرفته است، فقط ۶ درصد از برنامه های تولید شده با HTML5 تولید شده اند.
در دیدگاه کلی تر، وقتی که برنامه های بومی با برنامه های تحت وب مقایسه میشوند؛ متوجه میشویم که برنامه های بومی عملکرد بهتر و دسترسی مناسبتری به امکاناتی مثل GPS و یا دوربین دارند و همچنین ظاهر آنها بهتر است و رابط های کاربری قویتری دارند.
مشکل آنجاست که زبان برنامه نویسی اصلی برای استفاده بر روی هر پلتفرم متفاوت است . مثلن زبان C شی گرا برای آیفون یا جاوا برای گوشی های اندروید. پس نوشتن یک برنامه بومی مستلزم این است که برای هر پلتفرم یک سری کدنویسی جدید صورت گیرد.

حال در مقابل برنامه های تحت وب، در حالیکه فاقد برخی عملکردها و ویژگیهای برنامه های بومی هستند ولی در عوض میتوانند یکبار با HTML یا CSS یا جاوا اسکریپت نوشته شوند و بر روی همه ی پلتفرمهای مختلف قابل اجرا باشند. در حالت تئوری نوشتن برنامه تحت وب زمان کمتری نیاز دارد که به مفهموم تیم کاری کوچکتر و صرفه جوییهای تجاری است.

برنامه هیبرید برای آنکه مزایای هر دو نوع برنامه یعنی بومی و تحت وب را با هم یکی کند طراحی شده است. برنامه هیبرید برنامه است که به زبانهای وبی مثل HTML یا CSS یا جاوا اسکریپت نوشته شده است ولی از پوشش کدهای بومی استفاده میکند. این پوششها میتوانند امکانات متعددی را فراهم کنند که در اصل مختص برنامه های بومی هستند. مثل واسط کاربری با ظاهر برنامه های بومی و عملکرد بهتر نسبت به برنامه هایی که به شکل خالص تحت وب هستند یا دسترسی به امکاناتی مثل GPSیا دوربین.

“ون بیکر” معاون پژوهش شرکت گارتنر میگوید از آنجایی که استفاده کارکنان از موبایلهای شخصی خودشان در محل کار روز به روز بیشتر میشود و آنها را با یکدیگر به مشارکت میگذارند، ضرورت پیشنهاد نرم افزار ها و برنامه هایی که روی پلت فرمهای مختلف میتوانند کار کنند تا جایی که هزینه های تولید پایین است ، شرکتها را به سمت تولید برنامه های هیبرید سوق میدهد.
او همچنین گفت: پیشنهاد ما این است که یک شرکت یا تشکیلات اقتصادی برای مدیریت مجموعه ی بزرگ و متنوع از تولیدات نرم افزار های موبایلها که تمام ساختار اساسی را پوشش دهد اختصاص داده شود.
این شرکت باید برای غنی سازی و توسعه ی برنامه ها کند با اسنفاده از قابلیتهای دستگاه های بومی تلاش کند. و همچنینچارچوبهای مناسبی برای توسعه و تولید نرم افزار های بومی، وب و هیبرید را بر پایه کدنویسی مشابه تدوین کند. و هر جا که امکانپذیر است فعالیتهای توسعه باید در چارچوب تعیین شده پلتفرم انجام گیرد.
با این حال “جیمز گاورنر” از بنیانگذاران “راهب سرخ” میگوید: در هنگام ساخت برنامه های موبایل تصمیم را شرکت ها اتخاذ نمیکنند و ممکن است تحت تاثیر زبانهای برنامه نویسی و روش تولید کنندگان برنامه ها قرار گیرد.
همچنین او میگوید: این موضوع از گذشته بسیار دیده شده است که تکنولوژی برنده در بازار همانی نیست که آی تی انتخاب میکند و در واقع همانی است که تولید کنندگان انتخاب میکنند. لینوکس یکی از بزرگترین نمونه ها برای این ادعاست.

CIO ممکن است بیندیشد که طی دوسال آینده باید تصمیم بگیرد چارچوب برنامه های آینده ی هیبرید چگونه باشد. در طی این مدت برنامه های بد بسیاری برای اندروید و IOS تولید خواهد شد.

منبع:

CIO Insights
?Hybrid mobile apps: the future of app development
By Nick Heath | February 5, 2013, 1:22 AM PST
http://m.techrepublic.com/blog/cio-insights/hybrid-mobile-apps-the-future-of-app-development/39749785

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *